Традиційні українські візерунки асоціюються саме з вишивкою хрестиком.
Ручна вишивка хрестиком в епоху комп'єтерів і інтернету стає більш схожа на хобі талановитих майстринь.
Якщо правильно підібрати візерунок, товщину ниток і розмір хрестика, то відрізнити ручний хрестик від машинного хрестика зможе тільки досвідчений спеціаліст.
Комп'ютерна машинна вишивка хрестом - вдала спроба за допомогою комп'ютера створити імітацію вишитого вручну візерунка.
Для промислового застосування потрібен більш технологічний спосіб створення візерунка на одязі.
І саме тут використання комп'ютерної машинної вишивки - найкращий вибір.
Чим же відрізняється ручна і машинна вишивка хрестом?
Основна різниця в способі формування хрестика.
Ручна вишивка створюється за допомогою однієї верхньої нитки. В машинній вишивці візерунок створюється за допомогою двох ниток - нижньої та верхньої. В ручній вишивці хрестик складається лише з двох перехресних стібків.
А в машинній вишивці просто так покласти два стібка не вийде. Верхню нитку ми не можемо просто так перервати - тому доводиться ускладнювати схему до п'яти стібків, замість двох. Схема для вишивки здається складнішою, але, все ж таки, вишивальна машина набагато швидше створить візерунок з п'яти стібків, ніж майстриня з двох.
Існує кілька основних видів вишивки хрестиком.
Більш детально види машинного хрестика розглядаються в статті
Насиченість застилу залежить від художнього задуму дизайнера. Під час створення схеми вишивки можна як збільшити щільність хрестика, так і зменшити щільність за рахунок зменшення самого хрестика.
Розмір хрестика повинен буте не менше ніж два міліметри — через особливості нанесення візерунка за допомогою цієї технології з'являються стібки маленького розміру і хрестик просто втрачає свою форму.
Для надання щільності рядка використовують хрестик в кілька прошарків.
Одинарний хрестик. 4800 стібків. Виконаний тонкою ниткою. Вишивка просвічується. І дійсно має дешевий непрезентабельний вигляд.
Подвійний хрестик. 7900 стібків. Звичайна тонка нитка. Цей варіант така собі альтернатива між одинарним (не дорогим варіантом) і потрійним (дорогим варіантом). Для деяких середніх за ціною виробів цілком себе виправдовує.
Потріний хрестик. Найдорожчій варіант. 11000 стібків. Має неперевершений вигляд.
Збільшення щільності візерунка краще досягати не за рахунок збільшення кількості прошарків нитки, а за рахунок використання більш товстої нитки для машинної вишивки.
Застосовувати хрестик з більшою кількістю прошарків в машинній вишивці недоцільно. Хрестик втрачає форму і якість вишивки погіршується.
В залежності від кількості ниток, що формують хрестик, розрізнюють:
одинарний (два складання нитки) — виходить дуже бліде зображення візерунка. Хоча при маленькому розмірі хрестика і такий вид стібка дає гарний вигляд;
подвійний (чотири складання нитки) — найрозповсюдженіший вид машинного хрестика завдяки співвідношенню гарного зовнішнього вигляду і ціни на машинну вишивку хрестом;
потрійний (шість складань нитки) — більш дорогий і солідніший варіант;
четвертний (вісім складань нитки) — такий хрестик у вишивці майже не застосовується через його ціну і велику кількість проколів тканини.
Приклади виконання візерунка різними розмірами хрестиків
Маленький хрестик розміром 2мм товстою ниткою не має сенсу вишивати. Проте варто збільшити максимальний розмір хрестика до 7мм. Це в тому випадку, якщо візерунок допускає наявність крупних деталей.
Застосування більш товстої акрилової нитки, такої я Gunold Filaine, надає особливий вигляд "ручної вишивки", хоча і викликає певні складності під час вишивання.
Більшість промислового вишивального обладнання не розраховане на застосування такої нитки. Стандартними для машинної вишивки вважаються тонкі нитки №40 або №30.
Нашими технологами було успішно впроваджено застосування доволі товстих вишивальних ниток. Із задоволенням представляємо які чудові ефекти вишивки можна досягти використовуючи таку нитку.
Товста акрилова нитка дуже продуктивна для вишивки хрестом. Вишитий хрестик має доволі ефектний вигляд і його майже не відрізнити від ручного хрестика.
Також треба враховувати, що під час використання такої нитки розмір хрестика не треба робити дуже маленьким. Навіть хрестик 5мм або 6мм дуже гарний.
Використання спеціальних товстих ниток викликає певні технологічні складності під час вишивки.
Більшість промислових вишивальних машин не налаштовані на вишивку такими товстими нитками.
Вартість вишивки товстими нитками вища, ніж звичайними тонкими. Але й кількість стібків у вишивці значно менша. Тому й ціна такої вишивки може лише не суттєво перевищувати вартість вишивки звичайними нитками.