Оскільки в давні часи тканина мала грубу структуру, коли дуже добре можна було побачити окремі волокна, то вишивка зводилася до підрахування кількості волокон і викладання хрестиків з ниток певного розміру.
І хоча в останні часи з'явилась технологія створення комп'ютеної машинної вишивки хрестом традиційний вигляд вишивки хрестиком так і залишився майже в незмінному вигляді з давніх часів.
Суть створення вишивки хрестом складається в тому, що візерунок розбивається на квадрати (пікселі), а самі ці квадрати заповнюються хрестиком, що складається з ниток.
В подальшому виникли різні варіації вишитого хрестика:
простий хрестик
напівхрестик
подовжений хрестик
подовжений хрестик з рядком
прямий хрестик
хрестик, що чергується
болгарський хрестик
хрестик "зірочка"
хрестик "Левіафан"
італійський хрестик
французький хрестик
Не залежно від того, ручний це хрестик чи машинна вишивка хрестом, формування візерунка підпорядковується таким правилам:
всі перекриваючі стібки (той стібок, який при формуванні хрестика опиняється останнім) завжди на всьому візерунку мають розташовуватись під одним кутом. Тобто на всіх хрестиках візерунка останній стібок повинен перекривати нижній в одному напрямку.
розмір хрестика на всьому візерунку вишивки на одязі має бути однаковим.
Звісно з'явилися виключення з цих правил — виникла комбінація з різних видів технік вишивки. Але в класичному віріанті вишивки хрестом не допускалися комбінації різних технік вишивання.
Сучасна вишивка хрестиком на тканині застосовується в багатьох напрямках творчості - це вишиті картини, вишиті сорочки, сукні і інших одяг. Простота і доступність технології надає чудові можлівості для оздоблення текстильних виробів.