Український традиційний візерунок (вишивка хрестом)
Історія українського традиційного вишитого наряду бере свій початок з глибокої давнини.
Ще до створення Київської Русі існував звичай одягати вишиту сорочку - на свято вишиту самобутним візерунком, на кожен день - з грубої тканини, інколи прикрашеної невеликим візерунком.
Традиційно вишиванки виготовлялися з грубої тканини — домотканної конопляної або лляної.
Це як невідбілене сірувате полотно, так і білосніжно-біле, яке одягали на свято.
Українські вишиванки дуже подібні до традиційних костюмів інших східнослов'янських народів. Схожість була як за формою, так і у візерунках.
Кожний регіон України мав свої особливості у застосуванні колорів візерунка:
Полтавщина
На Полтавщині був прийнятий білий візерунок на білій тканині. Дуже часто це була біла гладь. Інколи зустрічались візерунки виконані червоними або сірими нитками. Білий візерунок обводився кольоровими або чорними рядками.
Буковина
На Буковині візерунок складається з чорного, жовтого та помаранчевого кольорів. Для візерунку використовуються різні нитки - шовк, вовна. Багато вишивки виконаної бісером. Традиційно використовувався візерунок з зображенням тварин.
Південь України
Південно-українські візерунки складаються з безлічі кольорів. Основні мотиви малюнка - це квіткові візерунки. Візерунок виконується хрестиком або напівхрестиком.
Чернігівщина
На Чернігівщині візерунок виконувався тонкими нитками з характерним малюнком дрібними стібками, притаманними саме цьому регіону. Кольори ниток - білий, чорний, червоний, блакитний, жовтий.
Волинь
На Волині вишивці притаманний переважно простий за композицією візерунок, виконаний червоною ниткою.
Полісся
В Поліссі схема для вишивки хрестом складається з безперервного орнаменту з квітів або геометричних фігур в чорно-червоному кольорі. Зазвичай це простий малюнок. Вишивка червоною ниткою на білому або невідбіленому льні.
Київщина
На Київщині візерунок складається з переплетіння геометричного і рослинного малюнка червоного, білого і чорного кольору. Рослинні візерунки винограду переплітаються з з шишками хмелю, ромбами і квадратими. Незначне використання чорного кольору для надання відтінку малюнка.
Поділ
Подільські візерунки відрізняються поєднанням різних технік вишивки. Використовується хрестик і проста гладь. Основний орнамент виконаний одним кольором, а ось дрібні деталі можуть виконуватися палітрою з різних кольорів нитки. Подільські вишиванки не схожі на інші строкитими кольорами.
Тернопільщина
На Тернопільщині візерунки виконують дуже густими стібками. Що надає візерункам рельєфності і об'ємності. Як правило, це однокольорові візерунки окантовані ниткою іншого кольору.
Карпати
Дуже виділяються Карпатські орнамети. Велике багатство кольорів ниток. За візерунком карпатської вишивки можна ідентифікувати місце, де був виготовлений такий орнамент з точністю до одного села. Кожне село мало свій неповторний візерунок і своє поєднання кольорів.
Закарпаття
Вишиванки Закарпаття відрізняються зигзагоподібним візерунком. Основні кольори - червоний і чорний, з перевогою якогось одного кольору.
Вінниччина
Вінницькі вишиванки характеризуються поєднанням різних технік вишивки. Використовується і гладь, і мережка, і вишивка хрестом.
Львівщина
Для Львівської вишивки характерне поєднання різних технік. Візерунки складаються з елементів, розташованих на великій відстані один від іншого, що надає орнаменту повітряність.
Запоріжжя
Запорізькі вишиванки вишиваються у червоно-чорних тонах, з перевагою червоного кольору. Візерунки, в більшості, нескладні - великі і геометричні. Традиційно використовуються рослинні мотиви.
Івано-Франківськ
Івано-Франківські вишиванки мають, як вважається, найбагатше оздоблення і техніку виконання. Різноманітні орнаменти і кольори ниток. Малюнок має дуже щільну структуру і густе заповнення елементами.
Традиційний український візерунок
В наш час візерунки для україських вишиванок виконують як в давнину.
Але в тому випадку, якщо треба зробити вишиванку в одному екземплярі.
Для виробництва вишитого одягу в промислових обсягах використовують сучасні технології - комп'ютерну машинну вишивку.
Так, стародавнє мистецтво рукоділля перетворилося в сучасному століті на промислове виробництво.