ЦЕНТР КОМП'ЮТЕРНОЇ ВИШИВКИ
Приватне підприємство "Атлас Д" - весь спектр комп'ютерної машинної вишивки

Війна з «Літаючими Міккі Маусами»

Символіка українських силовиків поки залишається «геральдичним сміттям»
Наможливо не помітити, що представники силових структур в останні роки рясно "прикрасились" різними шевронами, нашивками, придбали власну символіку. Насичуючи після радянських часів ( доволі бідний на подібні атрибути) "гаральдичний голод", силовики часом переходять всі межі і строкатістю "прибамбасів" все частіше нагадують представників шоу-бізнесу.
Нашивка Міністерства оборони України
Нашивка Генеральний штаб ЗСУ
Ще б, адже сьогодні підрозділ будь-якого збройного формування, що не має власного шеврона, вважається майже ущербним. Якщо військові прагнуть на одну форму приліпити знак формування, поєднуючи ще й підрозділи, а у Внутрішніх військах МВС прийнято навіть на літній форменній сорочці з коротким рукавом носити одразу два шеврона - що чекати від кінцевого зовнішнього вигляду?
Між іншим спеціалісти з символіки абсолютно справедливо називають все це "геральдичним сміттям". Адже символіка, наприклад, у військових розробляється власними силами, а сам творчий процес має наступний вигляд. Оскільки коштів для того, щоб сплатити роботу дійсно професіонала немає, командир ставить задачу заступнику з виховної роботи, останній - солдату, який має в кращому випадку за плечима художню школу, і "процес пішов".
Солдат креслить, наскільки йому Бог відмірив таланту, а командир оцінює. До того ж і сам виконавець частіше за все є лише "руками", сліпо втілюючи в життя командирську фантазію. Як висловився один професійний геральдист: " Сказав командир, що тут буде танк стояти, а там Мікі Мауси полетять, і ось вам танк, а он його улюблені герої Уолта Діснея".
Не обходиться і без більш серйозних казусів. Наприклад, Північне оперативне командування Збройних сил України звернулось до художника-геральдиста, але останній реально зміг лише реалізувати бачення командира.
Таким чином, на нашивках частин, нагороджених орденом Богдана Хмельницького, стала фігурувати стрічка нагороди. Але ж невдача: частини нагороджені радянським одноіменним орденом, а стрічка зображена ... від українського.
Шеврон Війська протиповітряної  оборони ЗСУ
Нашивка Зенітно-ракетні війська
Хоча до цього моменту, як відомо, цим орденом в незалежній Україні колективних нагороджень поки не було. Мало того, що подібний хід дизорієнтує, але навряд чи взагалі є законним.
Як говорить директор "Геральдичної палати", член Комісії з нагород і геральдики при Президенті України Олексій Руденко, "каталог нарукавних знаків та емблем Міноборони неможливо листати без сліз. Більш моторошні поєднання важко придумати.
Найголовніше - кругом першу скрипку грає власний смак особи, яка сьогодні займає керівну посаду. "Завтра ці люди підуть, - говорить Олексій Руденко, - Їх замінять керівники з іншими поглядами. Так що, все змінювати знову?
А робиться все це за наші гроші - платників податків. Я не хочу плитити за те, що за дев'ять років існування Збройних сил України в сьомий раз змінюють тільки погони..." До того ж і смаки одного керівника з часом змінюються.
"З Міноборони ми співпрацюємо з 1992 року, - розповідає директор ( він же художній керівник) "Геральдичної палати" - Коли я вперше представив міністру оборони Олександру Кузьмуку ескізи нашивок, його покоробила кругла форма забраження. "Тобі що в руки циркуль потрапив?" - запитав він. А зараз ввів круглий знак Центральгого апарата Міноборони..."
Сьогодні на військову техніку як розпізнавчий знак наноситься зображення Малого герба України. Причому його пропорції спотворюються просто безбожно - хто як знає, так і малює. А це вже протизаконно.
Проте, схоже, подібному "геральдичному свавіллю" в країні приходить кінець.
Нашивка Радіотехнічні війська
Нашивка Авіація ППО
Влітку цього року Президентом України підписаний Наказ №694, покликаний впорядкувати дану діяльність в силових структурах. А на даний момент очікує затвердження на законодавчому рівні розроблена "Геральдичною палатою" спільно з представниками силовиків "Концепція розвитку символіки та емблематики ЗС та інших формувань України".
В основу емблем покладені стародавні військові символи - наприклад, грецький (його також помилково називають "скіфським") щит "пельта" - найстародавніший військовий атрибут, найдений на території країни, в Причорномор'ї, а також достатньо древній "щит Святослава". А ще так званий "козацький хрест", що є символом українського козацтва.
В ескізах, розроблених "Геральдичною палатою", максимально гармонічно поєднуються європейська геральдика і національна символіка.
Також геральдисти, на основі світових стандартів, виправили доволі "модну" сьогодні у силовиків помилку - зображення в знаках символів, які з часом втрачають значення. Наприклад, на емблемі військових авіаторів зараз зображений винищувач Міг-23, але вже сьогодні - це застарілий літак, а завтра його взагалі не буде на озброєнні.
До того ж чому, напиклад, льотчики військово-транспортної авіації повинні носити зображення винищувачів, до яких не мають жодного відношення? У інших не краще - наприклад, даішники сплять і бачать на своїй нашивці зображення легкового автомобілю дизайна 70-х років.
Немало знадобилося праці геральдистам впевнити їх, що, взагалі, навряд чи варто ліпити сюди конкретну машину, яку геральдичним знаком назве хіба що людина, неспроможна відрізнити сувенірний вимпел від бойового прапору.
Ще одне повальне захоплення - божевільна кількість текстів на шевронах. Хоча унікальність нашивки як раз в її лаконічності і зрозумілості для всіх. Допускається лише вказання номеру частини, як знака приналежності військового до конкретного колективу, що може слугувати предметом гордості. Адже навіть у нас багато військових частин мають вікові корені - з часів реєстрового козацтва. Між іншим, як раз номери частин у нас частіше "табу" - мовляв, це військова таємниця.
Ніяк не можемо ми натішитися і своєму суверенітету. Тільки на загальному шевроні ВС України сьогодні зображений Малий герб, державний прапор, та ще й приписано: "Україна". У світі таких нашивок не зустрінеш. А ось військової символіки на цій нашивці - рівно нуль. Її успішно замінюють калинові гілки і пшениця. Хоча сільськогосподарська діяльність, згідно Конституції, не є основною діяльністю армії.
Геральдисти мають надію, що вже в річницю незалежності, військові вийдуть на парад все ж таки з новою, більш професійною символікою. Враховуючи настрій військових на створення професійної армії - питання актуальне. Як говорять в Палаті, символіка реально відображає рівень боєздатності армії. Поки що, потрапляючи за кордон і дивлячись на інших військових, наші миротворці найчастіше відчувають комплекс неповноцінності.
Але не варто думати, що всі проблеми вирішаться прийняттям однієї Концепції.
Погоджуючись на зміну символіки, керівники силовиків залишають за собою керівництво розробкою і прийняттям зразків військової форми (мундир - справа свята).
Тому символічно, що керівники одного формування категорично впевнені, що запропонований їм зелений хрест на білому полі не достатньо естетичний (або патріотичний?).
І вимагають той же хрест помістити на малинове поле. Більш дисонансного поєднання в геральдиці не придумаеш.
Але у генералів свої погляди, які, судячи з усього, і будуть втілені. Так що війна з "літаючими Міккі Маусами" тільки починається.
Дмитро ТИМЧУК
Агенство "Пресс-КІТ"
Оригінал статті СИГНУМАНІСТИКА

Контакти м.Київ 9:00-18:00 ПН-ПТ

✉ Відділ ексклюзивних замовлень Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

✉ Відділ промислової вишивки Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

✉ Загальний відділ Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

+38 (067) 4071036 Kyivstar
ViberTelegramWhatsApp

+38 (099) 0946599 Vodafone

+38 (063) 2777814 Lifecell

+38 (044) 2283076 Інтертелеком

☎ +38 (044) 5290472 Укртелеком

Контакти м.Дніпро 9:00-18:00 ПН-ПТ

+38 (097) 516-95-61

+38 (099) 00-33-771

☎ +38 (0562) 35-75-76

✉ Загальний відділ Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Центр Комп'ютерної Вишивки Приватне підприємство "Атлас Д"

✉ Адміністратор сайту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Використання матеріалів дозволяється тільки за умови обов'язкового посилання на наш сайт ©